Harkányról
Harkány város lakónépessége 1998. évben 3.345 fő volt, 2003-ban 3588 fő de vonzáskörzete és a több, mint 3.000 üdülőegységben tartózkodó vendégek révén átlagosan napi 20-25 ezer emberről kell gondoskodnia (novembertől áprilisig 15-20 ezer, májustól októberig 25-30 ezer emberről). Harkány közigazgatási területe 2.568,6 ha, ebből belterület 426,6 ha, mely 51,8 ha üdülőterületet is magában foglal, erdőterülete 333,6 ha. 1977-ben Harkányhoz csatolták Terehegy kistelepülést, ugyanebben az évben nagyközségi rangot is kapott. Közigazgatási központ lett 7 társközséggel: Ipacsfa, Kovácshida, Drávacsepely, Drávaszerdahely, Márfa, Rádfalva, Diósviszló.
A Harkányi Gyógy-és Strandfürdő közel 200 éves múltra tekinthet vissza. 1823 óta vannak írásos emlékeink a Harkányi gyógyvíz jótéteményeiről. Harkány fürdőt kitűnő természeti adottságainak, a víz gyógyhatásának és pompás környezetének köszönhetően, hosszú ideje csak a "Reumások Mekkája"-ként emlegetik. 1824-ben a Batthyány-család kezdte meg a fürdő kiépítését, amely ma már több mint egy millió vendéget fogad évente. Magától értetődően Harkány nem csak a mozgásszervi-, emésztőrendszeri -, és bőrproblémákkal érkezőket, hanem a vizes szórakozás-kikapcsolódás híveit is várja, minden korosztályt minden évszakban. Vendégeinket a 13,5 hektáros ősparkban 7.600 m2 vízfelület, 5.000 m2 fedett pihenőterület, 3 gyógy és 5 strandmedence, látványfürdő (2 jacuzzi, 2 pezsgőmedence, 2 szauna, 2 gőzkabin ) várja.
A szinte egész világon egyedülálló Harkány város gyógyvize 50-70 méteres mélységekből, átlagosan 62 0C hőmérséklettel tör a felszínre. Ásványi anyag-tartalma literenként több mint 1.000 mg. Gyógyászati szempontból legjelentősebb ásványi anyaga a 2 vegyértékű kénvegyület, a karbonszulfid (COS), amely gáz alakban a vízben oldott állapotban nyomás alatt van. A kifolyó vízben, nyomás alól felszabadulva azonnal bomlani kezd, átalakul kénhidrogén-gázzá, amely jellegzetes szagát adja. A vízben apró szemcsékben kiváló elemi kén jól megfigyelhető a medencében is oldalfényben. 1 liter gyógyvízben 12 mg körüli mennyiségben található a karbonitszulfid. Ezt a vegyületet egyébként korábban nem ismerték, az 1860-as években itt fedezték fel, a gyógyvíz kémiai elemzésekor. A bőrön át és belélegezve egyaránt igen aktívan szívódik a szervezetbe: felszívódása 150-szeres a négyvegyértékű kénvegyületekkel (szulfátokkal) szemben.
Szervezetünkben, az ízületi porcok felépítésében olyan sHarkányzerves molekulák vesznek részt, amelyeknek fontos eleme a kétvegyértékű kén. A mozgásszervi betegek 90%-a degeneratív izületi és – gerincbántalmakban szenved. Elsősorban a teherviselő izületek: csípők, térdek, bokák üvegporcai mennek tönkre. Mechanikai túlterhelés ( nagy testsúly), fokozott klinikai tünetekben –fájdalom, duzzanat, mozgás-korlátozottság – nyilvánul meg. A porcot alkotó kéntartalmú vegyületek ismételt felépülésében, pótlásában jut fontos szerephez a szervezetbe jutó kén, amely bizonyítottan be is épül a porcokba. Ez a gyógyvíz kémiai hatása. Ezenkívül részt vesz még a gyógyításban: a víz felhajtóereje, a hidrosztatikai nyomás- amelynek révén a vízben csökken a testsúly, azaz a teherviselő ízületek terhelése-, a hidrodinamikai hatás, valamint a hőhatás. A harkányi gyógyvíz nemcsak a mozgásszervi betegségben szenvedőknél fogalom! Gyógyulnak a krónikus nőgyógyászati gyulladások is megszűnhet a gyulladás okozta sterilitás. Régebbi vizsgálatok szerint az itt kezelt steril nők 30%-a esett teherbe.